Sexuálna výchova u detí

Počas uplynulého víkendu som sa okrem iného dozvedela, že nemám deti, pretože nesexujem. Alebo povedané zaujímavejším spôsobom: keďže nemám deti, znamená to, že nesexujem.

Koľkým ľuďom by táto informácia uľahčila život…

Žarty bokom a veľké Prepáčte za trocha hrubý humor. Keď som od deväťročného syna môjho priateľa počula tú stručnú prednášku o plodení detí, ani mne vtedy nebolo do smiechu. Teda, kútikom mi mykalo, to áno (veď ako inak, pri tých múdrostiach), ale zároveň som si vravela „prečo?“.
Prečo, ak dieťaťu poviete jednu polovicu príbehu, nepoviete mu rovno aj tú druhú? Jasné, že si túto „sexuálnu výchovu“ pravdepodobne vypočul v škole od „chytrejších“ kamarátov. Ale aj im to predsa len musel niekto povedať. Tak prečo im to nepovedal tak, ako to je? Rozhodne nie je jednoduché vysvetľovať dieťaťu ako to medzi mužom a ženou v prírode funguje, to chápem. Ale ak sa na to opýta, alebo o tom rozpráva (zväčša nepravdy či priam somariny), je podľa mňa ideálny čas s tým začať.

Chvíľu som i ja váhala, no potom som si povedala, že niekto tieto polo-hlúposti musí uviesť na pravú mieru.

„No vieš, Kubko, to, že niekto nemá dieťa, ešte neznamená, že nemá ani sex.“

„A to vážne?“ Vytreštil oči a nastražil uši, takže mi bolo jasné, že očakáva viac ako len strohé „áno“. (a chytila som sa do vlastnej pasce! 🙂 )

Rozhodne sa mi nechcelo byť práve tou osobou, ktorá jemu bude toto vysvetľovať. No zatiaľ čo sa jeho otec chechtal (na ňom i na mne), snažila som sa pôsobiť rozvážne a zachovať pokoj. Keď som sa do toho zamotala, musím sa aj vymotať. To máte ako s autom – keď ste vošli na parkovacie miesto, musíte z neho byť schopní rovnako aj vyjsť. Pre všetkých ale táto logika zjavne neplatí… ale vráťme sa k téme.

Ako to uzavrieť tak, aby bol aj Kubko spokojný a zároveň som ja nemusela donekonečna odpovedať na dodatočné otázky? Pretože reťazovku v štýle „a prečo“ pozná asi každý rodič/nerodič…

Tak som šla jednoduchou cestou pravdy. Žiadne omáčky, nič navyše: „Áno, Kubko, pravda je taká, že ľudia bežne mávajú sex aj bez toho, aby potom mali alebo chceli mať dieťa.“

„Aha.“ Znela veľmi stručná odpoveď a nasledovalo už iba ticho. Chvíľu som nevedela, čo bude nasledovať. A či vôbec. Také ticho dokáže niekedy vydesiť, poviem vám. No žiadne ďalšie otázky už neprišli.

Teda, vlastne áno, ešte položil jednu otázku: „A vy chcete mať deti, alebo len sexujete?“ …k tomu možno viac inokedy. V každom ohľade mi však táto otázka takmer vyrazila dych.

Neskôr som sa dozvedela, že večer predtým Kubo babke, svojmu otcovi a tete vysvetľoval, ako to je, keď muž a žena majú pohlavný styk (moje slová, nie jeho). Dokonca som potom bola aj svedkom toho, ako sa za pomoci rôznych rekvizít snažil naznačiť, ako to vlastne pri takom akte vyzerá. Každý sa tváril, že nerozumie o čo mu vlastne ide, ale celkom otvorene sme sa na tom divadielku zabávali. Chceli sme, aby aj slovami povedal o čo mu vlastne ide. Pretože na tom nie je predsa nič zlé, povedať to nahlas. Ide predsa o prirodzené veci. Nakoniec mu ostali len ostýchavé gestá rukami a zahanbený smiech.

Zjavne problematiku ešte celkom nevstrebal.

Mimochodom, ja si ani len nespomeniem, kedy som začala riešiť tieto otázky alebo o tom viac či menej verejne hovoriť. Rozhodne si ale myslím, že by sa táto téma mala s deťmi preberať citlivo, ale otvorene. Primerane veku samozrejme.

Pekný zvyšok nedele a úspešný týždeň


Pridaj komentár