Ako Page Plugin rozhodne nevložíte

„A teraz si tak troška pripadám ako blázon.“ Asi takto znela prvá myšlienka v mojej hlave ihneď potom ako som zistila, že škrabať sa pravou rukou za ľavým uchom je trocha nepohodlné.

Pred pár týždňami som strávila niekoľko hodín hľadaním a následne čítaním článkov i detailných tutoriálov o tom ako si na WordPress stránku vložiť Facebook Page Plugin. Pre tých, ktorí (rovnako ako ja predtým) nevedia o čo ide, dopĺňam veľmi zjednodušene – ide o ten „náhľad“ FB stránky, cez ktorý môžete pekne jednoducho dať webstránke, na ktorej sa práve nachádzate, FB Like bez toho, aby ste navštívili Facebook, alebo sa jedným klikom dostanete práve na FB stránku danej firmy/skupiny/blogera a podobne. Tuším sa mu hovorí aj Like-Box.

O čo som ja horšia ako iní? Jasné, že to tam chcem mať! Tak hor sa do práce a novej výzvy. Toto by som mohla zvládnuť aj sama!

Po pár hodinách štúdií som to nechala, takzvane, vyhniť niekoľko týždňov. Veľa práce, plný program po práci večer, … čo vám poviem – lenivá som bola, nedopracovala som sa k tomu.

Včera večer som sa však do toho znova s vervou pustila. Refreshla som si videá, aby som zistila, že si predsa len čo-to ešte pamätám, zálohovala som všetky dôležité kódy a … a nič. Zistila som, že to nefunguje tak jednoducho ako by som si ja, sťa by totálny laik, predstavovala, a že napriek všetkým tým krásnym, dokonca video-tutoriálom stále netuším, kam by som novo-vygenerovaný kód na Page Plugin mala vložiť. Červené more a krížiky, ktoré naznačovali, že toto nie je tá správna cesta, boli jediným výsledkom mojej práce.

Hold, programovanie skutočne nie je mojou silnou stránkou. Komu by to ešte nedošlo: nepoznám rozdiel medzi CSS, Javou, či html… ?

Tak som si to video pozrela znova asi desiatykrát. A zistila som jednu veľkú vec – som v keli!

Ako môj daddy celý môj život vravieva, odpoveď na každú otázku a rovnako tak smer cesty nájdeš často na konci jazyka. Alebo na konci klávesnice, či postu, ak si to premietneme do dnešnej online doby.
Hrdosť bokom. Je načase konečne využiť účasť v rôznych blogovacích skupinách! Šla som teda s kožou na trh, oficiálne som priznala, že netuším, čo mám robiť a poprosila som skúsenejších o radu.

Sympatické mladé žieňa menom Luc Ka mi reagovalo takmer okamžite, čo ma prekvapilo mnohonásobne viac ako včerajšie zistenie, že v IC vlaku, v ktorom som sa viezla počas písania tohto príspevku (28.3. o 21:18), nefunguje wifi pripojenie.

Chvíľu trvalo, kým chúďa znalé veci pochopilo, o čom to ja, stratená, vlastne rozprávam, ale našli sme spoločnú reč. Výsledkom debaty bolo, že tie moje milé tutoriály sú akési…zvláštne, ale hlavne sú na nič, a že život komplikujú aj keď by vôbec nemuseli.

Znova som sa teda namotivovala a vybrala som sa na moju admin stránku hľadať tú správnejšiu cestu. Čuduj sa svete, tá cesta tam bola (a stavte sa, že tam bola celý ten čas, len moje laické oko sa pred ňou zatváralo kamsi do tmy) a zrazu vyzerala celkom jednoducho. Žiadne kľučky či motanice.

Do piatich minút som mala plugin tam, kde som ho chcela mať. Ešte popracovať na vzhľade (aj celkovom, … aj na mojom ? ) a môžem sa z neho veselo tešiť ďalej a ešte viac!

Z toho celého vyplýva niekoľko skutočností:
– ak niečo nevieš a chceš to vedieť, spýtaj sa
– na svete ešte extistujú milí a ochotní ľudia
– viac hláv = viac rozumu (i keď nie zákonite)
– a jedno totálne klišé … ak niečo naozaj chceš a dáš do toho všetko, nie je sila, ktorá by ťa zastavila. (iba žeby ti to nevyšlo – potom sa treba sústrediť na to pozitívne, a to, že si do toho dal všetko čo si mohol a vedel)

Programovaniu zdar!
(áno, viem, nejde tu o žiadne veľké programovanie – IT maniaci, znova sa môžete upokojiť, kafrať do práce vám nebudem)


3 komentáre

 • Lucka Stefani

  29. marca 2018

  Snažím se řídit heslem: ‚Když se zeptáš, budeš za blázna pár minut. Pokud se nezeptáš, budeš bláznem celý život‘.. Každopádně jsem moc ráda, že jsi našla správnou cestu k výsledku 🙂

  Reply
  • teha

   30. marca 2018

   Krásne napísané. Len blázon by to nechal tak 🙂

   Reply
 • Ferko

  7. apríla 2018

  Lucka Stefani
  Bohovsky klobuk mas !!!!

  Je naozaj mozne, ze mas vkus a IT skills zaroven…?

  Reply

Pridaj komentár