7 vecí, s ktorými by ste mali vopred počítať

Patent na rodičovstvo nemám, ale niečo som sa za tých pár rokov naučila. Po zrelej úvahe by som všetku múdrosť, ktorú potrebujete do vzťahu s „hotovým“ dieťaťom, zhrnula do týchto 7 bodov:

 1. Váš život a harmonogram nebude ovplyvňovať dieťa, ale jeho rodičia. Teda nie jedna osoba, ale dve. Minimálne. Rátajte s tým.
 2. Praktická rada: Nepotrebujete budík. (neplatí pre tie šťastnejšie a tiež počas pracovného/školského týždňa)
 3. Je úplne jedno ako veľmi sa snažíte. Nie ste jeho mama. (ak ste chlap, vaše šance sú o poznanie väčšie)
 4. Opakujem: nie ste jeho mama, to si treba zapamätať a podľa potreby využívať 🙂 .
 5. Krikom nič nedosiahnete. Iba žeby ste ho chceli stresovať a sebe uberať na kráse. Omnoho viac bodov získate vďaka odstupu, chladne ale priateľsky. Treba mať nadhľad, ale aj vedieť stanoviť hranice.
 6. Podávané jedlo musí byť farebné, aspoň trošku, a ideálne sa musí na dieťa usmievať (paprika, uhorka, kreativite sa medze nekladú).
 7. Úzko súvisí s bodom 6 – čím väčší hlad, tým lepšia kuchárka 🙂

Áno, drvivá väčšina z uvedených vecí sa týka rovnako aj bio-mám, takže nie, milé mamičky, nelamentujem tu nad tým aké je to ťažké s dieťaťom v domácnosti každé dva týždne (akože je), pretože je rozhodne náročnejšie byť full-time mamou. Ja len pomenúvam fakty. A fakt je, že niekedy tak premýšľam, či na to vôbec mám. Či mám guráž, energiu, nervy … či mám gule na to byť naozaj matkou, takou tou 24/7/4/12/365.

Ak by som mala klobúk a vy šancu ho vidieť, galantne by som si ho z hlavičky dala dole a uklonila sa vašim schopnostiam.

Namasté


2 komentáre

 • Zuzana

  10. júla 2017

  Neskuhraj a porod si.
  Bude to podstatne jednoduchsie.
  Ako povies, tak bude.

  Reply
 • Peto

  19. júla 2017

  Tento clanok by sa mohol volat aj Oda na mamu 🙂

  Reply

Pridaj komentár